Egy lakáshitel felvételével a pénzügyi elköteleződés hosszú évekre, akár évtizedekre szólhat, a hitel törlesztőrészletét pedig, bármi történjen is, minden hónapban meg kell fizetni. A hitelfedezeti biztosítás akkor nyújt segítséget a család részére, ha a hitel felvevőjének jövedelme valamilyen okból kifolyólag kiesik.
Nem könnyű pótolni a kieső jövedelmet, azonban a hitel törlesztőrészletét akkor is fizetni kell, ha nincs bevétel. A lakáshitelek futamideje alatt, mivel hosszútávú hitelekről van szó, számos olyan tényező adódhat az ember életében, ami jövedelemkieséssel járhat. Amennyiben a hitelfelvevővel tragédia történik, nemcsak a vagyona, de a tartozásai is öröklődnek, ami azt jelenti, hogy a hitel törlesztőrészleteit tovább kell fizetni, vagy a hiteltartozást egyösszegben meg kell fizetni.
Hitelfedezeti életbiztosítás
A hitelfedezeti célú életbiztosítás hosszú távra nyújt védelmet nem várt események bekövetkezése esetén. A biztosítás lehet klasszikus, csoportos hitelfedezeti biztosítás vagy egyéni kockázati életbiztosítás.
Csoportos hitelfedezeti biztosítás
Ez a konstrukció a kockázati életbiztosítás konstrukciójánál jóval egyszerűbb, kockázati elbírálás nincs, a díja meglehetősen kedvező, azonban a választási lehetőségek száma csekély. Csoportos biztosítási termék esetében a biztosított nem szerződő fél, csak csatlakozik egy biztosítottak által alkotott csoporthoz. Ebben az esetben a biztosítótársaság szolgáltatásai nem választhatók, azokat előre meghatározzák. A biztosítás a szerződés tartama alatt a biztosító részéről megszüntethető. A hiteltartozás csökkenésével együtt csökken a biztosítási összeg, azonban a biztosítás tartama alatt a díj állandó, nem változik. Amennyiben a biztosított féllel történik valami, a biztosító minden esetben az aktuális hiteltartozást téríti meg a hitelt nyújtó pénzintézet részére. Mivel a biztosítási összeg teljes egésze a bankot illeti meg, ezért a biztosítás kedvezményezettje a bank. A csoportos hitelfedezeti biztosításhoz választható munkanélküliségi kiegészítő biztosítás is.
Egyéni kockázati életbiztosítás
Ennél a konstrukciónál a biztosított egyben a szerződő fél is, a biztosítási szerződés pedig pontosan követi a szerződő fél igényeit és idomul az adottságaihoz. A biztosítás díjának meghatározása az életkor, a foglalkozás, az egészségi állapot, valamint a végzett sporttevékenységek ismeretében történik.
A biztosítási szerződést a biztosító nem mondhatja fel, a szerződés időtartama alatt a biztosítás összege és díja nem változik. Tragédia esetén a biztosító a biztosítási összeget a szerződő fél által megjelölt kedvezményezett részére fizeti meg, aki lehet a család, illetve a hiteltartozás összegéig a hitelt nyújtó bank is.
A kockázati életbiztosítás esetében a biztosítási összeg a futamidő teljes ideje alatt állandó, nem csökken a hiteltartozással együtt. Ez is közrejátszik abban, hogy a kockázati életbiztosítás drágább, mint a csoportos hitelfedezeti biztosítás, azonban megéri többet fizetni, mivel a biztosítási összegből a hiteltartozás kiegyenlítése mellett a család részére is marad.
Kiegészítők választásával kórházi ápolás, rokkantság vagy keresőképtelenség esetén is térít a kockázati életbiztosítás.
Melyik biztosítás a kedvezőbb?
A két biztosítási konstrukció közül kizárólag az adott élethelyzet pontos ismeretében lehet a megfelelőt kiválasztani, ezért érdemes szakember segítségét kérni a biztosítás kiválasztása előtt.