Kaphat-e hitelt a gyesen vagy gyeden lévő szülő?

hitel GYES, GYED

A család bővülése gyakran nagyobb kiadásokkal jár együtt, ezért sok friss szülőben felmerülhet a kérdés, hogy vajon kaphat-e hitelt úgy, hogy gyesen vagy gyeden van. A bankok ugyan elvárják az elsődleges jövedelmet, azonban abban az esetben is lehetőség van hitel felvételére, ha az igénylő azért nem dolgozik, mert gyermeket nevel otthon, és gyesben vagy gyedben részesül.

A gyermeket vállaló szülők négyféle állami támogatást vehetnek igénybe eltérő összegekben és időtartamokban. A legmagasabb összegű támogatás a csecsemőgondozási díj (CSED), azonban ez csupán néhány hónapig jár az arra jogosultaknak, a szülési szabadsággal megegyező időtartamra – ez mindösszesen 24 hét. A gyermekgondozási díj (GYED) leghamarabb a CSED lejárta utáni naptól jár addig, amíg a gyermek be nem tölti a 2. életévét, ikrek esetén a GYED a gyermekek 3 éves koráig vehető igénybe. A támogatás összege alacsonyabb, mint a CSED összege, és míg a CSED esetében nincs meghatározva maximum összeg, a GYED esetében van. A gyermekgondozást segítő ellátásra (GYES) addig jogosult a szülő, amíg a gyermek be nem tölti a 3. életévét, ikrek esetében pedig a gyermekek tankötelessé válásáig. A GYES összege jóval alacsonyabb a két másik támogatás összegénél: 28 500 forint. A gyermeknevelési támogatás (GYET) azoknak a szülőknek jár, akik három vagy több kiskorú gyermeket nevelnek a háztartásukban.

Az állami támogatások összege

A gyermekvállaláshoz kapcsolódó állami támogatások összege több tényezőtől függ. A CSED esetében a szülő munkabére az irányadó, ugyanis a támogatás alapja a bruttó jövedelem 100%-a. A CSED összegének felső határa nincs, a támogatásból kizárólag a 15%-os személyi jövedelemadót vonják le, azonban a 30 év alatti anyák kedvezményének köszönhetően a fiatal szülők számára a korábbi bruttó bérük kerül kifizetésre nettóban.

A GYED havi összege legfeljebb a mindenkor érvényes minimálbér duplájának 70%-a lehet, ez idén, azaz 2025-ben bruttó 407 120 forint, amelyből 10% nyugdíjjárulékot és 15% személyi jövedelemadó-előleget vonnak le, a gyesből pedig 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra. A gyetből szintén a nyugdíjjárulékot vonják le, összege megegyezik a GYES összegével, ami nettó 25 650 forint.

A hiteligénylés alapfeltétele a megfelelő típusú jövedelem

A hitelfelvételhez – bármilyen típusú hitelről legyen is szó – igazolható jövedelemre van szükség. A jövedelemtípusok esetében a pénzintézetek megkülönböztetik az elsődleges és a másodlagos jövedelmet. Elsődleges jövedelem például a munkabér, a vállalkozói jövedelem, valamint a nyugdíj. A gyermekek után járó juttatások – azaz a CSED, a GYED, a GYES és a GYET – nem számítanak elsődleges jövedelemnek, ami azt jelenti, hogy önmagukban ezekkel a jövedelmekkel nem lehet hitelt igényelni, azonban a bank másodlagos, azaz kiegészítő jövedelemként elfogadja ezeket az igénylésnél.

A másodlagos jövedelem

A gyermekek után járó állami juttatásokat a bankok a hiteligénylés során másodlagos vagy kiegészítő jövedelemként számítják, azaz önmagukban nem fogadják el még abban az esetben sem, ha a juttatás összege eléri a pénzintézet által meghatározott minimum jövedelemszintet. Ennek az az oka, hogy a csedet és a gyedet, valamint a többi, gyermekek után járó állami juttatást, csak korlátozott ideig folyósítják, amely időszak egy hitel futamidejét jellemzően nem fedi le.

A kiegészítő jövedelmet – annak ellenére, hogy a pénzintézetek önálló jövedelemként nem fogadják el hiteligénylésnél – érdemes igazolni, mivel a hitelbírálat során beleszámít a háztartás összes jövedelmébe, és a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) számításakor az a hiteligénylő, akinek a háztartása nagyobb összjövedelemmel rendelkezik, magasabb havi törlesztőrészletet tud fizetni, ami azt jelenti, hogy a megítélt hitelösszeg is magasabb lehet.

Hiteligénylés adóstárssal

Amennyiben a gyermekvállalás után járó juttatásokon kívül a hiteligénylőnek más, igazolható jövedelme nincs, adóstárs bevonásával igényelhet kölcsönt. Adóstárs bárki lehet, aki megfelel a hiteligénylési feltételeknek, köztük a jövedelemre vonatkozó előírásoknak is, tehát rendelkezik megfelelő mértékű elsődleges jövedelemmel. Általában házastárs vagy családtag szokott adóstárs lenni, a házastársat a bankok jellemzően automatikusan bevonják a hitelügyletbe, amennyiben az igénylő ennek ellenkezőjét nem kéri.

Nem lehetetlen hitelt igényelni gyesen/gyeden lévő szülőként

Habár a GYES vagy a GYED nem számít elsődleges jövedelemnek, mégsem lehetetlen kölcsönhöz jutnia annak a szülőnek, aki gyermekek után járó állami támogatásban részesül csupán. Ha a szülőnek nincs elsődleges jövedelme, adóstársat kell bevonni, aki bárki lehet, így a gyesen vagy gyeden lévő szülőnek sem kell lemondania a hitelfelvételről.