Milyen lehetőségeik vannak a nyugdíjasoknak lakásfelújítás finanszírozására 2025-ben?

lakásfelújítás nyugdíjasként

Idősebb korban különösen fontos az otthon kényelme, de sajnos nem minden nyugdíjas engedheti meg magának, hogy önerőből fedezze például egy lakásfelújítás költségeit. 2025-ben azonban több lehetőség közül is választhat az idősebb korosztály, amelyek segítséget nyújthatnak az otthonuk korszerűsítésében.

A nyugdíjasok számára is adottak a lehetőségek 2025-ben otthonuk modernizálására, hitelkonstrukciók és állami támogatás formájában. A felújítás költségei nem járnak túlzott anyagi teherrel abban az esetben, ha tudatos pénzügyi tervezés előzi meg a finanszírozási forma kiválasztását. A megfelelő konstrukció kiválasztása érdekében célszerű a különböző lehetőségeket alaposan összevetni a végső döntés meghozatala előtt.

Piaci alapú kölcsönök

A nyugdíjasok számára is elérhetők a különböző hitelfajták, amilyen például a személyi kölcsön, a szabad felhasználású jelzáloghitel vagy a felújítási célú jelzáloghitel. E kölcsönök ugyan magasabb kamatozásúak az államilag támogatott konstrukciónál, azonban a lényegesen kevesebb feltétel miatt felvételük egyszerűbb, és kevesebb kötöttséggel is járnak. Érdemes összehasonlítani a hitelfajtákat a kiválasztás előtt, ugyanis mindegyik konstrukciónak vannak előnyei és hátrányai is.

A személyi kölcsön például meglehetősen gyorsan és egyszerűen megigényelhető, nem szükséges hozzá ingatlanfedezet, a felhasználása rugalmas, a rövidebb futamidő miatt pedig gyorsabban visszafizethető, ugyanakkor kamatai a többi hiteltípushoz képest magasabbak, miközben a maximálisan felvehető hitelösszeg alacsonyabb, továbbá a havi törlesztőrészlet is magasabb, a rövidebb futamidő miatt. A szabad felhasználású jelzáloghitel a személyi kölcsönnél alacsonyabb kamatozású, a maximum hitelösszeg pedig magasabb, azonban ugyanúgy rugalmasan felhasználható a megítélt összeg, mint a személyi kölcsön esetében, és még a havi törlesztőrészlet is kedvezőbb. Hátrányai közé tartozik, hogy a hiteligénylés folyamata a személyi kölcsön igénylési folyamatánál lényegesen lassabb, mivel ingatlanfedezet is szükséges hozzá – ez a másik hátránya. A kifejezetten felújítási célú jelzáloghitel kamatai a legkedvezőbbek a felsorolt piaci alapú hitelek közül, a maximálisan igényelhető hitelösszeg is magasabb, és még a havi törlesztőrészlet is kedvezőbb. Azonban ennél a konstrukciónál is szükséges az ingatlanfedezet, tehát az igénylés itt is lassabban történhet, mint a személyi kölcsön esetében, ráadásul – mivel a hitel célhoz kötött – a felújítási költségeket számlával szükséges igazolni.

Vidéki Otthonfelújítási Program

A 2025 januárjától elérhető felújítási támogatás, a Vidéki Otthonfelújítási Program az 5000 fő alatti települések nyugdíjasai számára is elérhető. A támogatás maximálisan igényelhető összege 3 millió forint, illetve a teljes felújítási költség legfeljebb 50%-a, melyet a munkálatok befejeztével kap meg az igénylő, visszatérítés formájában. A programban azok a nyugdíjas házaspárok, élettársi kapcsolatban élők, valamint egyedülállók vehetnek részt, akik 5000 fő alatti településen állandó lakcímmel rendelkeznek.

A nyugdíjas igénylők esetében nem feltétel a minimum egyéves folyamatos TB jogviszony, valamint nem kell gyermeket nevelniük ahhoz, hogy jogosultak legyenek a támogatásra. Emellett azonban a támogatás további alapfeltételei az esetükben is érvényesek, azaz a támogatási kérelemben megnevezett ingatlanban lakóhellyel kell rendelkezniük; vállalniuk kell, hogy az érintett ingatlanban fognak lakni életvitelszerűen, 5 évig; az ingatlanban minimum 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük és nem lehet 5 ezer forintnál nagyobb összegű köztartozásuk. Ezen kívül fontos tudni, hogy a támogatás kizárólag magyarországi, lakóház főrendeltetésű ingatlan felújítása esetén igényelhető.

A támogatás igénylése előtt célszerű szakember segítségét kérni az ingatlan állapotának felmérésében, a szükséges felújítási munkák meghatározásában, valamint a pontos költségvetés elkészítésében. A felújítási munkálatok befejezését követően össze kell készíteni a támogatásigénylés dokumentációját, amely a kérelmen túl tartalmazza az igénylő lakcímkártyáját; az igazolást arról, hogy nyugdíjas; az érintett ingatlan tulajdoni lapját; a kivitelezői szerződést és a felújítási munkálatokról szóló számlákat. Az igénylési dokumentációt személyesen, postán vagy elektronikus úton kell benyújtani a Magyar Államkincstárhoz. Pozitív elbírálás esetén a támogatás folyósításáról szerződés születik, majd az igénylő megkapja a pénzt.

Mivel a munkálatokat előre meg kell finanszírozni, azok számára, akik ezt önerőből nem tudják megoldani, jó választás lehet valamelyik piaci alapú hitelkonstrukció. A pénzintézetek, a stabil jövedelemforrásnak számító nyugdíj miatt, szívesen hiteleznek a nyugdíjasoknak. Figyelni kell azonban az életkori megkötésekre, ugyanis a bankok többségénél alapvető feltétel, hogy a hitel lejártakor az adós életkora nem haladhatja meg az általuk meghatározott felső korhatárt, ami általában 70-75 év. Ez a probléma orvosolható egy az életkori megkötéseknek megfelelő adóstárs bevonásával.

Fontos tudni a támogatás felhasználásával kapcsolatban, hogy a támogatási összeget az anyagköltségre és a munkadíjra egyenlő arányban kell felhasználni. Kiegészítő finanszírozási lehetőségként, a felújítási munkálatok előfinanszírozásához, 2025. február 1-től kedvezményes hitel is igénybe vehető, melynek összege legfeljebb 6 millió forint lehet, maximum 10 éves futamidővel. A hitel kamatlába 4,65% (2025.februárjában).

Érdemes pénzügyi tanácsadó segítségét kérni

2025-ben tehát a nyugdíjasok számára is adott a lehetőség otthonaik korszerűsítésére, melyhez többfajta segítséget is igénybe vehetnek. A megfelelő finanszírozási forma kiválasztásához érdemes szakértő segítségét kérni, és alaposan tájékozódni a lehetőségekről a végső döntés meghozatala előtt.