Nagy az érdeklődés a 2025. január 1-től igényelhető munkáshitel iránt, ami érthető, hiszen a legfeljebb 10 éves futamidőre maximum 4 millió forint összegig igényelhető államilag támogatott hitelkonstrukció szabadon felhasználható, emellett kamatmentes is. Azonban a hitel feltételeinek nem könnyű megfelelni, ezért az igénylés előtt nem árt tájékozódni a hitel esetleges buktatóiról, valamint a lehetséges megoldásokról.
Az államilag támogatott hitelek esetében a jogosultsági feltételek mindig szigorúak. Vannak olyan alapvető követelmények, amelyek hiánya esetén a hitelkérelmet a munkáshitel vonatkozásában is egészen biztosan elutasítják.
Negatív státusz a Központi Hitelinformációs Rendszerben
Amennyiben valaki negatív státusszal szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszerben, azaz a KHR-listán, nem kaphat munkáshitelt egészen addig, amíg a korábbi tartozását vissza nem fizeti, és le nem kerül a KHR negatív adósokat számon tartó listájáról.
Nem megfelelő életkor
A munkáshitel esetében az egyik fő megkötés az életkorhoz kapcsolódik. Ez a hitelkonstrukció kizárólag a 17 és 25 év közötti fiatalok számára elérhető, a korhatárt kifelé tolni nem lehet, azonban a bankok szűkíthetnek rajta. A pénzintézetek jellemzően nagykorúak részére hiteleznek, és ez alól a munkáshitel sem kivétel, tehát – a Gránit Bankon kívül – a munkáshitelt 18 éves kortól lehet megigényelni. A jogosultság felső korhatára az összes banknál 25 év, ami azt jelenti, hogy a 26. életév betöltése előtt meg kell igényelni a hitelt.
Akkor is érdemes elindítani az igénylést, ha az igénylő már majdnem betöltötte a 26. életévét, ugyanis a munkáshitel hitelbírálati folyamata meglehetősen gyors, amennyiben a feltételek adottak, akár 10 napon belül is megkapható a kölcsön összege.
Megfelelő munkaviszony hiánya
Fontos tudni, hogy munkáshitelt – a többi hitelfajtához hasonlóan – nem igényelhet az, aki felmondás vagy próbaidő alatt áll. A munkáshitel felvételéhez minimum 3 hónapos munkaviszony, illetve vállalkozói jogviszony az elvárás, azaz a hiteligénylőnek legalább 3 hónapos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie, ami nemcsak munkaviszonyból vagy vállalkozói jogviszonyból származhat, hanem őstermelői vagy egyéb TB jogviszonyt biztosító jogviszonyból is. A TB jogviszonyban nem lehet 30 napnál hosszabb megszakítás, azonban célszerű megvárni a 3 egybefüggő hónapot. A bankok e szabályozással kapcsolatban is szigoríthatnak, például kiköthetnek akár 6 hónapos munkaviszonyt is. Vállalkozások esetében pedig jellemzően minimum 1 lezárt üzleti évet várnak el, emellett a cég nem állhat felszámolás, valamint csődeljárás alatt. További kikötés a heti 20 órás munkaviszony, illetve vállalkozás esetén a heti 20 órás munkaviszonynak megfelelő átlagbér.
Szükséges igazolások hiánya, érvénytelen okmányok
A munkáshitel igényléséhez nem szükséges sok irat, azonban az igénylés során bemutatandó, illetve benyújtandó okmányoknak és igazolásoknak érvényesnek kell lenniük, ennek hiányában a hitelfelvétel meghiúsul.
A munkáshitel felvételéhez szükség van érvényes személyi igazolványra, vezetői engedélyre vagy útlevélre, és fontos, hogy a személyes azonosításra szolgáló okmányok a hitelbírálat teljes ideje alatt érvényesek legyenek. Ezen kívül az adókártyát is kérni fogja a pénzintézet.
A büntetlen előélet igazolásához 90 napnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány szükséges, a köztartozásmentesség igazolásához pedig a NAV által kiállított igazolást kell benyújtani, ezen kívül szükség lesz még egy 30 napnál nem régebbi igazolásra, a TB jogviszonyról. Ezek a dokumentumok az Ügyfélkapu+ felületen keresztül is beszerezhetők. A munkaviszonyról is szükséges egy 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolás (ezen kívül a munkaszerződést is kérhetik), illetve vállalkozó esetében vállalkozói igazolás.
Diploma, illetve felsőoktatási intézményben hallgatói jogviszony
Mivel a munkáshitelt azon dolgozó fiatalok számára hozták létre, akik diákhitelre nem jogosultak, a diplomás fiatalok, valamint azok, akik felsőoktatásban vesznek részt, a munkáshitelt nem igényelhetik.
Munkáshitel öt év magyarországi munkavégzés vállalásával
A munkáshitel feltétele az is, hogy a hiteligénylő vállalja, hogy a futamidő első öt évében Magyarországon fog élni és dolgozni, azaz legalább öt évig magyarországi állandó lakcímmel, valamint munkavállalói vagy vállalkozói jogviszonnyal kell rendelkeznie. Amennyiben ezt a feltételt az adós nem tartja be, elveszíti a kamattámogatást.