Hamarosan új európai uniós kkv-támogatás érkezhet GINOP Plusz-1.2.4-24 pályázat néven. A pályázat tervezete a közelmúltban vett részt társadalmi egyeztetésen, a kiírás előreláthatólag 2024 végére várható, a pályázatot beadni pedig várhatóan 2025. január közepétől lehet.
Azok a mikro- és kisvállalkozások élhetnek az új pályázati lehetőséggel, amelyek rendelkeznek minimum egy lezárt üzleti évvel, valamint az utolsó lezárt üzleti évben legalább egy alkalmazottal, és szabad vállalkozási zónákban vagy az észak-magyarországi, észak-alföldi, dél alföldi, illetve dél-dunántúli régiókban működnek.
Mivel a szabad vállalkozási zónákban található települések is pályázhatnak, olyan községek előtt is megnyílik a támogatási program, amelyek nem a felsorolt nagyrégiókhoz tartoznak. A szabad vállalkozási zónák települései megtalálhatók a szabad vállalkozási zónák létrehozásának és működésének, valamint a kedvezmények igénybevételének szabályairól szóló 27/2013. (II. 12.) Korm. rendelet 1. mellékletében.
Az új támogatási program előreláthatólag akár 4 ezer vállalkozásnak is segíthet egyenként 5-30 millió forint összegű támogatással, az 50 milliárd forintos keretösszeg erejéig.
A támogatás célja, mértéke és a pályázók köre
A pályázat elsődleges célja az, hogy a támogatással érintett vállalkozások növelni tudják a versenyképességüket eszközparkjuk modernizálásával, technológiai hátterük fejlesztésével. A támogatásból finanszírozhatók például informatikai fejlesztések, de lehet járműveket is vásárolni vagy éppen lecserélni a gépparkot.
A támogatás vissza nem térítendő része 50%, ami azt jelenti, hogy az igényléshez 50% önerő szükséges. Az előleg maximum 25% lehet. A támogatásra pályázhatnak azok a mikro- és kisvállalkozások, amelyek rendelkeznek minimum egy lezárt üzleti évvel, és alkalmaztak legalább egy főt az utolsó évben. További feltétel a nem KATA-s adózás (ugyanakkor nem zárják ki azokat az egyéni vállalkozókat, egyéni cégeket és gazdálkodókat sem, akik egyszeres könyvvitelt vezetnek), valamint az, hogy a vállalkozás székhelye, illetve fióktelepe vagy telephelye a négy leghátrányosabb helyzetű nagyrégióban legyen bejegyezve minimum 60 napja, vagy a szabad vállalkozási zónák településeihez tartozzon.
Nem pályázhatnak azok a vállalkozások, amelyek a KATA hatálya alá tartoznak; amelyek negatív saját tőkével rendelkeznek; amelyek felszámolási eljárás, kényszertörlési eljárás, csődeljárás vagy NAV-végrehajtás alatt állnak; amelyek árbevétele mezőgazdaságból származik több mint 50%-ban; továbbá amelyek fejlesztési tervei dohánytermékekkel, mezőgazdasági termeléssel, fürdőfejlesztéssel vagy szálláshely-fejlesztéssel kapcsolatosak.
Mekkora összegű támogatás igényelhető?
Az új pályázat 5 és 30 millió forint közötti összegű támogatást biztosít 50%-os támogatási intenzitás mellett, azaz a vállalkozásoknak a költségek 50%-át kell önerőként biztosítaniuk, emellett előlegként az elnyert támogatási összeg 25%-a igényelhető.
Mire igényelhető támogatás?
A pályázat keretében támogatás igényelhető új gépek és eszközök beszerzésére, ezt kötelezően meg kell valósítani, és minimum egy másik támogatási célt is választani kell emellé, ami lehet ingatlan- vagy infrastruktúra beruházás; üzleti, felhőalapú szolgáltatások igénybevétele vagy informatikai fejlesztés; valamint átalány formában projekt szakmai megvalósítása (közvetett költségek). Fontos tudni, hogy önállóan nem adhatók be eszközbeszerzési igények, kizárólag a felsorolt tevékenységek valamelyikével kombinálva.
Mik a pályázat vállalási feltételei?
Lényeges tudnivaló, hogy amennyiben egy vállalkozás sikeresen pályázik, a támogatással érintett projektet be kell fejezni a kezdéstől számítva maximum 18 hónapon belül, és a fejlesztés minimum 3 évig fenntartandó a projekt befejezésétől számítva. Ezen kívül a beszerzett eszközöket fel kell használni a megvalósítás helyszínén az üzemszerű tevékenységhez, és nyilvántartás vezetése is szükséges.