Van-e olyan passzív vagy aktív BAR-listás ember Magyarországon, akiben nem merült még fel, hogy hátraléka ellenére is szeretne újabb hitelhez jutni, amelyet ezúttal tisztességesen fizet.

Ön a mai nevén KHR-lista tagjaként lakáshitelhez szeretne jutni, azonban azt tapasztalja, hogy a bankok legtöbbje bezárja a kapuit a listás ügyfelek előtt. Mi a teendő ilyenkor? Hova fordulhat? Kaphat lakáskölcsönt?

Mielőtt választ adunk erre a kérdésre, nagyon röviden tekintsük át, hogy mi is az a BAR-lista, és miért nehéz lakáshitelhez jutni a lista tagjainak. Unalomig ismert dolog, hogy BAR-lista már nincs, csak KHR-lista van, de az egyszerűség kedvéért nagyon sokan a mai napig a könnyen megjegyezhető és kimondható „bárlistáról” beszélnek. A lista létezésének jogosultságát valószínűleg még azok sem tagadják, akik fent vannak a listán.

A BAR rendszer azért jött létre, mert egyesek elkezdték pofátlan módon kihasználni a magyar hitelpiac azon hiányosságát, hogy a bankok nem tudták egy ügyfelükről: nincs-e másutt hitele. Főképp nem tudták, hogy ha van másutt hitele, akkor azt fizeti-e. Akiben megvolt a bátorság, az megtehette, hogy körbejárta a legközelebbi bankfiókokat, mindenhol igényelt 2 millió hitelt, aztán nem fizetett.

A bankok egyszerűen semmi nem tudtak tenni, hiszen ha valakinek 70 000 forint volt a fizetése, semmilyen módon nem lehetett tőle levenni tízszer 16 000 forint törlesztőt. A bankok megfejéséhez kétségkívül szükség volt némi pofátlanságra, azonban a BAR rendszer létrehozása bizonyítja, hogy elég sok pofátlan ember próbálkozott…

A bankközi rendszer lényege tehát az, hogy az ügyfél adatait lekérdezve a bankok látják, ha már van egy hitele valahol. Sőt azt is, ha nem fizetett, vagy jól fizetett, mennyi van még hátra stb. (Egy megjegyzés: Ön letilthatja, hogy bármely bank megnézze az KHR-listás adatait, de ez olyan gyanúkat kelt fel, hogy jobb, ha nem teszi.)

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez: ha Ön BAR-listás, akkor kaphat lakáshitelt? Bizonyára tudja, hiszen azért jutott el oldalunkra, hogy BAR-listásként igen megnehezedik a hiteligénylés. A bankok próbálják bebiztosítani magukat a rossz adósokkal szemben, és – tegyük a szívünkre a kezünket – ez érthető is. Ön vajon szívesen és minden fenntartás nélkül adna lakáshitelt valakinek, aki a korábbi hitelével megcsúszott? Ugye, nem, csak alapos megfontolás és az adós leellenőrzése után.

A lakáshitelek a legnagyobb értékű hitelek, ezért a bankok különösen vigyáznak a lakáshitelt igénylő BAR-os ügyfelekkel. A lakáshitelhez csaknem mindig szükség van ingatlanfedezetre, ha ilyet Ön nem tud bemutatni, akkor rosszabbak lesznek a hitelfelvételi esélyei. Ha azonban végre megtalálja azt a bankot vagy valamely pénzintézetet, amely BAR-listásnak is ad lakáshitelt, akkor élvezheti a maximum 7,3%-os kamat adta alacsony törlesztéseket. Érdekes, hogy miközben a lakáskölcsön a legnagyobb összegű hiteltípus, addig a kamata ennek a legalacsonyabb.

 

Ötöde-hatoda a szabad felhasználású személyi kölcsönnek, amelyet aktív és passzív BAR-osok szintén gyakran keresnek, hogy pillanatnyi pénzzavarukon enyhítsenek, vagy nem túl nagy összegű vásárlásukat kölcsönből finanszírozzák.